2013 PSTT Award Winners

We were once again overwhelmed with nominations (for the 2013 awards), and are pleased to announce the winners:

Learned Societies' Endorsed Awards

Society of Biology   
James Davis
Lorna Stevenson
  Ripple Primary School, Essex
Macosquin Primary, Coleraine, Northern Ireland
Royal Society of Chemistry  
Tom Holloway   Westfield Primary School, Woking, Surrey
The Geological Society  
Deirdre Doherty   Mill Strand Integrated Primary, Co Antrim
Institute of Physics

Paul Tyler   Mearns Primary School, Glasgow
Royal Meteorological Society  
Toby Tyler   Great Moor Infant Community School, Stockport
The Comino Foundation  
Hannah Champion
Katrina Halford
  Monteney Primary School, Sheffield
St Andrew's CE Primary, Sherborne, Dorset

Keith Bishop Award

Greg Mace                                             Athelney Primary School, Catford, London

The Keith Bishop Award was named in honour of Keith Bishop, who was a Project Consultant for the Trust from its inception and a highly valued friend of the Trust, who sadly died in 2010 of cancer.


Stacey Barrett       Latymer All Saints CE Primary School, Edmonton, London
Kerry Capoverde   Baines Endowed CE Primary and Children's Centre, Blackpool
Kirstin Greygoose
Bidford-on-Avon CE Primary, Warwicks
Robin James   Exeter Road Community Primary School, Exmouth, Devon
Mark Lynn   The Stoke Poges School, Stoke Poges, Bucks
Neil McAllister
Fairview Primary, Ballyclare, Co Antrim
Lorna  McLaughlin    Sheredes Primary School, Hoddesdon, Herts
Jo Moore   Vittoria Primary, Islington, London 
June Murphy   Ballymoney Model Controlled Integrated Primary School
Louise Parks   Lumley Infant and Nursery, Chester-le-Street, Durham 
Anna Peart   Denbigh Community Primary, Wallsend, Tyne & Wear 
Amanda Poole   Shrubland Street Community Primary, Leamington Spa
Victoria Raynor   Stephenson Memorial Primary, Wallsend, Tyneside 
Katie Ridley   St Gregory's Catholic Primary School, Liverpool
John Sandford   Andrews Memorial Primary, Comber, Co Down
Iffat Sardharwalla   Perryfields Junior School, Chelmsford, Essex
Claire Seeley   Whitton Primary School, Ipswich, Suffolk
Ruth Shallcross   Lavender Primary School, Enfield 
Heather White
The Thompson Primary, Ballyclare, Co Antrim
Allison Walker   Uplands Junior School, Wolverhampton


Why do we have the Primary Science Teacher Awards?

The Primary Science Teaching Trust aims to help improve the teaching of science up to Key Stage 3 in Britain. The Primary Science Teacher Awards recognise and promote excellence in this area.

Winning an award automatically admits the Teacher into the Primary Science Teacher College.

 

Previous Primary Science Teachers Award winners (in reverse order)

2012

Learned Societies' Endorsed Awards


Society of Biology    Alison Eley
Kulvinder Johal
  Hampton Hill Junior, Middx
Northbury Junior School, Barking, Essex
Royal Society of Chemistry   Wendy Charlton   Burscough Village Primary School, Lancs
The Geological Society   Clarysly Deller
  St Peter's (CE(A) Primary School, Caverswall, Staffs
Institute of Physics   Sarah Eames
Helen Grainger
  Sandfield Close Primary, Leicester
Esh Winning Primary, Durham
Royal Meteorological Society   Jeannette Morgan
Victoria Peake
   Independent Consultant

St John's CE(A) Primary, Stoke-on-Trent

Keith Bishop Award

Adele Barber    
Faye James 
  Riverbank School, Aberdeen
Evergreen Primary Special School, Bishop Auckland, Durham

The Keith Bishop Award was named in honour of Keith Bishop, who was a Project Consultant for the Trust from its inception and a highly valued friend of the Trust, who sadly died in 2010 of cancer.

Primary Science Teacher Awards

Janet Barnett   Newker Primary School, Chester-le-Street, Durham 
Julie Clarke   Etruscan Primary School, Stoke-on-Trent
Tina Dhillon   Frederick Bird Primary School, Coventry
Lindsay Gibson       Ballysally Primary School, Coleraine, N Ireland
Debbie Jones   Four Oaks Primary School, Sutton Coldfield, W Midlands
Sue Marks   St Joseph's School, Launceston, Cornwall
Nicola Mayo   Acre Rigg Academy, Peterlee, Durham
Linda McKee   Antrim Primaryr School, Co Antrim, N Ireland
Jenni Monach   Grenoside Community Primary School, Sheffield
Julie Nash   Limpsfield CE Infant School, Oxted, Surrey
Kate Redhead   Clifton Primary School, Birmingham
Terry Rodgers   St Colmcille's Primary School, Ballymena, N Ireland
Carol Sampey   Shaw Primary School, Melksham, Wilts
Caroline Skerry   St Mary's RC Primary School, Bodmin, Cornwall

 

2011

Cathy Daniels Park Hill Junior School, Croydon
Lesley Hunter Creavery Primary School, Co Antrim
Sue Martin Previously Talbot House School, Bournemouth; now Primary Science Consultant
Jeannette Morgan Previously Muswell Hill Primary School, London
Katja Rudden Dacre Braithwaite CE Primary School Harrogate,
N Yorks
Simon Smith Kells Lane Primary School, Gateshead
Nina Spilsbury Malcolm Sargent School, Stamford


The Keith Bishop Award

Gareth Metcalfe Bradshaw Hall Primary School, Stockport

 

2010

Kate Ardron Cullercoates Primary School, Tyne & Wear
Linda Curwen St Fagan's CIW Primary School, Cardiff
Samantha Harvey Colmore Junior School, Birmingham
Mary Haughey St John's Primary School, Co Antrim, N Ireland
Helen Hewitson* Shadsworth Junior School, Blackburn
Sarah Monahan The Holt Primary School, Lincoln
Peter Sainsbury Winterbourne Earls CofE Primary School, Salisbury

 

 

2009
Gwen Calder Buckingham Primary School, Buckingham
Sarah Doneghan Castleside Primary School, Durham
Linda James Whitehouse Primary School, Stockton-on-Tees
Laura MacFarlane Milgnavie Primary School, Glasgow
Jim McDaid* Hazelwood Integrated Primary School, Co Antrim,
N Ireland
Michelle Proctor Monteney Primary School, Sheffield

 

 

2008
Richard Ellison
Eva Hodgson Priory Primary School, Tyne & Wear
Carla Hughes-Harvey St Lawrence CofE Primary School, Telford
Sam Kenny* Bethlem and Maudsley Hospital School, Bromley, Kent
Sinead McGleenan St Malachy's Primary School, Co Amagh, N Ireland
Emma McGuigan Killin Primary School, Stirling

 

 

2007
Dan Hawkins* Alexandra Primary School, London
Rachel Ingles The Discovery School, Kent
Lisa Meeks Riverside School, Plymouth
Deborah Myers University of Durham
Robbie Taylor Simpson's Primary School, West Lothian
Lisa Wood Westgate Primary School, Morecombe, Lancs

 

 

2006
Carol Brunner Normandsland and Hampworth School, Devon
Hayley Collins Abbey Park First and Nursery School, Worcs
Michele Grimshaw Marsden Community Primary School, Lancs
Ciaran Kinney* St John's Primary School, Co Antrim, N Ireland
Sue Southam Guilsfield Community Primary School, Powys
Mary Watkins Welsh Water

 

 

2005
Cara Cahill University of Greenwich
Louise Culver Loose Junior School, Kent
David May Canon Peter Hall CofE Primary School, Lincs
Sheila McDougall Doonfoot Primary School, Ayr
Rosemary Woodall St Andrew's CofE Primary School, Herts

 

 

2004
Nancy Bilderbeck
Paula Dunn Snapewood Primary, Notts
Karen Hodgkinson Packmoor Community Primary School, Stoke-on-Trent
Glynne Rowlands Woolgrove School, Herts
Kathy Schofield Manchester Metropolitan University
Armine Williams Stechford Primary School, Birmingham

 

 

2003
Pauline Abrahams Brentfield Primary School, London
Caroline Galpin Previously: St Clements and St John's Infant School, Poole, Dorset
Loretta Kelly* Retired
Emma Kirk Wallace Fields Junior School, Surrey
Philippa Minto New Inn Primary School, Pontypool, Gwent
Penny Smith White Notley CofE Primary School, Essex

 

 

2002
Kay Coverdale Wheatlands Primary School
Shehnaz Vorajee Primary Science Teacher Adviser, Lancashire County Council

 

 

 

* Keith Bishop Award (previously the Trustee's Award)

 

 

 


Learned Societies' Endorsed Awards

Society of Biology   
James Davis
Lorna Stevenson
  Ripple Primary School, Essex
Macosquin Primary, Coleraine, Northern Ireland
Royal Society of Chemistry  
Tom Holloway   Westfield Primary School, Woking, Surrey
The Geological Society  
Deirdre Doherty   Mill Strand Integrated Primary, Co Antrim
Institute of Physics

Paul Tyler   Mearns Primary School, Glasgow
Royal Meteorological Society  
Toby Tyler   Great Moor Infant Community School, Stockport
The Comino Foundation  
Hannah Champion
Katrina Halford
  Monteney Primary School, Sheffield
St Andrew's CE Primary, Sherborne, Dorset

Learned Societies' Endorsed Awards

Society of Biology   
James Davis
Lorna Stevenson
  Ripple Primary School, Essex
Macosquin Primary, Coleraine, Northern Ireland
Royal Society of Chemistry  
Tom Holloway   Westfield Primary School, Woking, Surrey
The Geological Society  
Deirdre Doherty   Mill Strand Integrated Primary, Co Antrim
Institute of Physics

Paul Tyler   Mearns Primary School, Glasgow
Royal Meteorological Society  
Toby Tyler   Great Moor Infant Community School, Stockport
The Comino Foundation  
Hannah Champion
Katrina Halford
  Monteney Primary School, Sheffield
St Andrew's CE Primary, Sherborne, Dorset

Learned Societies' Endorsed Awards

Society of Biology   
James Davis
Lorna Stevenson
  Ripple Primary School, Essex
Macosquin Primary, Coleraine, Northern Ireland
Royal Society of Chemistry  
Tom Holloway   Westfield Primary School, Woking, Surrey
The Geological Society  
Deirdre Doherty   Mill Strand Integrated Primary, Co Antrim
Institute of Physics

Paul Tyler   Mearns Primary School, Glasgow
Royal Meteorological Society  
Toby Tyler   Great Moor Infant Community School, Stockport
The Comino Foundation  
Hannah Champion
Katrina Halford
  Monteney Primary School, Sheffield
St Andrew's CE Primary, Sherborne, Dorset

Keith Bishop Award